Dialect Norrköping

Idag 08:00-17:00

Välkommen till Dialect Norrköping!

Vi finns nära och hjälper dig och ditt företag med de bästa lösningarna inom IT och telefoni. Kontakta oss direkt via mail eller telefon eller kom förbi vårt företagscenter för ett personligt möte med våra kunniga rådgivare.

Varmt välkommen till oss.

Förhandsboka din iPhone 8 & iPhone 8 Plus

Passa på att förhandsboka din Iphone 8 eller Iphone 8 Plus!
Bokning sker smidigast via PM, telefon eller besök i butiken!

För fler nyheter följ Dialect Norrköping på Facebook

Våra kundcase

Mer fika för inCup tack vare körsystem från Dialect

inCups ledord ”Smak, Service, Kvalitet och Miljö” förpliktigar. Frågan Linköpingsåterförsäljaren med en redan slimmad organisation ställde sig inför en ISO-certifiering för ytterligare minskad miljöpåverkan var – hur skulle kaffeleveransen trimmas ett varv till? Precis då ringde företagets långvariga kontakt på Dialect, och presenterade ett nytt verktyg: Dialect FMS, en webblösning för körjournaler med digital styrning av kundernas fordonsflotta. Resultatet kom genast.
Läs mer

Säker kontakt med brandsäkerhetsföretaget

– Vi har ett mobilt arbetssätt över Sverige och Norden som kräver en flexibel växel med stöd för mobila datalösningar för arbetsstyrning och tidrapporter på alla brandskyddsprojekt, säger Firesafes VD Fredrik Malmstedt.

– Det är enormt viktigt för oss med rätt operatör och den mobila växeln i kombination med rätt abonnemangstyper från Telenor har fungerat väldigt väl. För mig som VD är det perfekt att Dialect presenterar kompletta lösningar med en detaljkunskap vi inte skulle kunna nå själva, säger Fredrik Malmstedt. Läs mer

Våra medarbetare

  • Fredrik Carlson
  • Säljare företagslösningar
  • 011-364052
  • Fredrik.Carlson@dialect.se
  • Tim Joelsson
  • Butikssäljare Mobil & IT
  • 011-364059
  • Tim.Joelsson@dialect.se
  • Lotta Cademan
  • Ekonomiadministratör
  • 011-364047
  • Lotta.Cademan@dialect.se
  • Tommy Cademan
  • Tekniker / Montör
  • 011-364053
  • Tommy.Cademan@dialect.se
  • Mats Cademan
  • 011-364057
  • Mats.Cademan@dialect.se
  • Daniel Roos
  • Säljare Företagslösningar
  • 011-364054
  • Daniel.Roos@dialect.se
  • Fredrik Danielsson
  • IT Tekniker
  • 011-364058
  • fredrik.danielsson@dialect.se
  • Calle Strid
  • Tekniker
  • Calle.Strid@dialect.se
  • Viktor Danielsson
  • Säljare Företagslösningar
  • 011-364049