Dialect Södertälje

Idag Stängt

Välkommen till Dialect Södertälje!

Vi finns nära och hjälper dig och ditt företag med de bästa lösningarna inom IT och telefoni. Kontakta oss direkt via mail eller telefon eller kom förbi vårt företagscenter för ett personligt möte med våra kunniga rådgivare.

Varmt välkommen till oss.

För fler nyheter följ Dialect Södertälje på Facebook

Våra kundcase

IT-lösningar

Kylig köksleverantör håller rätt på rätt

Att servera rätter på exklusiv restaurang kräver mycket. Att leverera själva köket kräver än mer. Coolpart ritar, tillverkar och levererar rostfri inredning och kylmöbler till restaurangkök till de mest krävande krögarna och vet hur viktigt det är att hålla ordning på stora datamängder i komplexa återförsäljarrelationer. En stor del i denna verktygslåda står IT-leverantören Dialect i Södertälje för.

Läs mer

Säker kontakt med brandsäkerhetsföretaget

– Vi har ett mobilt arbetssätt över Sverige och Norden som kräver en flexibel växel med stöd för mobila datalösningar för arbetsstyrning och tidrapporter på alla brandskyddsprojekt, säger Firesafes VD Fredrik Malmstedt.

– Det är enormt viktigt för oss med rätt operatör och den mobila växeln i kombination med rätt abonnemangstyper från Telenor har fungerat väldigt väl. För mig som VD är det perfekt att Dialect presenterar kompletta lösningar med en detaljkunskap vi inte skulle kunna nå själva, säger Fredrik Malmstedt. Läs mer

Våra medarbetare

  • Anna Andersson
  • Helpdesk
  • 010-6013356
  • Anna.Andersson@dialect.se
  • Fredrik Tenelius
  • Regionchef Södertälje/Gnesta
  • 08-55014300
  • Fredrik.Tenelius@dialect.se
  • Mats Lundahl
  • Företagssäljare
  • 010-6013376
  • Mats.Lundahl@dialect.se
  • Björn Glasare
  • Backoffice
  • 010-6013362
  • Bjorn.Glasare@dialect.se
  • Michael Freden
  • Fordonstekniker
  • 08-55014300
  • Michael.Freden@dialect.se
  • Rikard Obst
  • IT-konsult
  • 08-55442991
  • Rikard.Obst@dialect.se
  • Joakim Broman
  • IT-konsult
  • 010-6013364
  • Joakim.Broman@dialect.se
  • Tomas Iversen
  • Företagssäljare
  • 010-6013361
  • Tomas.Iversen@dialect.se
  • Niclas Taengh
  • Företagssäljare
  • 010-6013366
  • niclas.taengh@dialect.se
  • Tobias Höglund
  • IT-konsult
  • tobias.hoglund@dialect.se