Dialect Falun

Idag Stängt

Välkommen till Dialect Falun!

Vårt företagscenter representerar hela Dialects kunderbjudande med Telefoni-, IT- och Fordonslösningar.
Vi har en stor fordonsavdelning där vi bland annat har avtal med Landstinget Dalarna och sköter all IT i alla ambulanser i Dalarna.
Vi är den i regionen största parten till Telia och Telenor för mobila företagslösningar samti förutom en stor kundbas på mobila växlar har vi även en stor installerad bas av växelsystem av märket Avaya och LG-Ericsson.

Vår butik BK Data i Falu centrum är den enda i regionen som är Apple Auktoriserad Reseller och Apple Auktoriserad Service Provider på alla Mac och Apple produkter inklusive iPhones.

Våra kunder har vid senaste NKI undersökningen för kundtillfredsställelse gett oss betyget 5,97 av 6,0 för bemötande och service i våra företagscenters!

Varmt välkommen!

Våra kundcase

Problemet med missade samtal löstes med nya abonnemang

– Varje kund är väldigt viktig för oss och nästan varje samtal leder till en ny affär. Även om det börjar med ett mindre fel kan det bli aktuellt med större projekt på sikt. Ett missat samtal kan innebära att vi tappar en viktig affär, berättar Mats Persson på VVS Teknik Gävle Dala.

VVSteknik kontaktade Dialect för att få hjälp att hitta abonnemang som var bättre anpassade efter företagets behov. Dialect bistod vid förhandlingarna med den dåvarande operatören och hjälpte VVSteknik att avsluta sitt befintliga avtal. Istället tecknades nya abonnemang med en operatör som hade bättre täckningsgrad i företagets verkningsområde. Effekten blev omedelbar. Läs mer

Mer fika för inCup tack vare körsystem från Dialect

inCups ledord ”Smak, Service, Kvalitet och Miljö” förpliktigar. Frågan Linköpingsåterförsäljaren med en redan slimmad organisation ställde sig inför en ISO-certifiering för ytterligare minskad miljöpåverkan var – hur skulle kaffeleveransen trimmas ett varv till? Precis då ringde företagets långvariga kontakt på Dialect, och presenterade ett nytt verktyg: Dialect FMS, en webblösning för körjournaler med digital styrning av kundernas fordonsflotta. Resultatet kom genast.
Läs mer

Säker kontakt med brandsäkerhetsföretaget

– Vi har ett mobilt arbetssätt över Sverige och Norden som kräver en flexibel växel med stöd för mobila datalösningar för arbetsstyrning och tidrapporter på alla brandskyddsprojekt, säger Firesafes VD Fredrik Malmstedt.

– Det är enormt viktigt för oss med rätt operatör och den mobila växeln i kombination med rätt abonnemangstyper från Telenor har fungerat väldigt väl. För mig som VD är det perfekt att Dialect presenterar kompletta lösningar med en detaljkunskap vi inte skulle kunna nå själva, säger Fredrik Malmstedt. Läs mer

Våra medarbetare

  • Johan Töllinoja
  • Kundcenterchef Dialect Falun
  • 023-775517
  • Johan.Tollinoja@dialect.se
  • Per Ötken
  • CEO Dialect Falun & Västerås
  • 023-775525
  • Per.Otken@dialect.se
  • Patric Groth
  • Tekniker
  • 023-775527
  • Patric.Groth@dialect.se
  • Therese Pihl
  • Backoffice/Ekonomiassistent
  • 023-775513
  • Therese.Pihl@dialect.se
  • Maria Eriksson
  • Administratör
  • 023-775511
  • Maria.Eriksson@dialect.se
  • Dan Björklund
  • Tekniker
  • 023-775526
  • Dan.Bjorklund@dialect.se
  • Daniel Söderlund
  • Tekniker
  • 023-775528
  • daniel.soderlund@dialect.se
  • Emma Hagland
  • Ekonomiansvarig
  • 023-775512
  • emma.hagland@dialect.se
  • Greger Sewerlid
  • 023-775516
  • greger.sewerlid@dialect.se
  • Ercan Akdogan
  • Säljare-Kundcenter
  • 023-775518
  • ercan.akdogan@dialect.se
  • Arnt-Christian Furuberg
  • Support
  • 023-775529
  • arnt-christian.furuberg@dialect.se
  • Marcus Norström
  • Säljare
  • 023-775532
  • marcus.norstrom@dialect.se
  • Martin Modin
  • Tekniker
  • martin.modin@dialect.se
  • Jonas Langetz
  • Säljare
  • +4623775531
  • Jonas.Langetz@dialect.se
  • Erik Olsson
  • Säljare
  • 023-775515
  • Erik.Olsson@dialect.se