Dialect Linköping

Idag 08:00-17:00

Välkommen till Dialect Linköping!

Vi finns nära och hjälper dig och ditt företag med de bästa lösningarna inom IT och telefoni. Kontakta oss direkt via mail eller telefon eller kom förbi vårt företagscenter för ett personligt möte med våra kunniga rådgivare.

Varmt välkommen till oss.

Köp Galaxy S9 eller S9+. Galaxy Tab A 10.1 ingår. Till erbjudandet >>

Aktuellt Dialect Linköping

Ladda ner vår guide!

Vad är en körjournal egentligen och vem behöver före en? Vad säger Skatteverket när det gäller privat- och tjänsteresor?
Vi har tagit fram en guide där du får svar på alla dina frågor om varför du ska införa körjournal i verksamheten.

Till guiden >>

Kundsupport

Du når oss lätt på telefon eller mail.

IT: 013 – 24 80 20
Fordonssystem: 013 – 24 80 22
Administration: 013 – 24 80 13

Avtalskund: Kontakta din kontaktperson
Webbshop: Kontakta din kontaktperson

Vi hjälper småföretag över tröskeln till ett modernt och effektivt IT-system

Många småföretag använder föråldrade och ineffektiva IT-system, men tvekar ändå inför en modernisering. ”Det är naturligt att man känner sig osäker, säger Peter Willbo, IT Manager på Dialect. Därför ser vi till att arbeta extra nära våra kunder när de anlitar oss för deras IT-lösningar.”

– Många företagare känner en stor osäkerhet på det här området. Man förstår kanske att ens IT borde ses över, men har varken tid eller intresse för att sätta sig in i det. Det är ofta något av ett dåligt samvete. Man anar att man borde ha bättre kontroll över sin data, vara säker på att det finns backuper och så vidare. Ändå väljer man att blunda för det, säger Peter Willbo, IT Manager på Dialect.

Dialect levererar helhetslösningar inom IT och fungerar som en outsourcad IT-avdelning åt flera av sina kunder. Ibland kan det handla om att digitalisera en svarv i en verkstad, nästa gång om att bygga molnbaserade affärssystem, eller sköta driften av ett företags serverutrymme. På Dialect finns en lång, samlad erfarenhet av att förstå småföretagens oavsett bransch. I vissa fall bättre än företagen själva.

Läs mer >>

Våra kundcase

Dialect har varit Mediapoolens förlängda IT-avdelning sedan 2016

Dialect har alltid lyckats leverera precis det vi behöver, säger Mattias Hultqvist, platschef på Mediapoolen.

Språkträningsprogram, e-böcker, streamade filmer. Det kommunala bolaget Mediapoolen i Västra Götaland har som uppdrag att förse förskola, skola och äldreomsorg med pedagogiskt innehåll av en mängd olika slag. Totalt 37 kommuner i regionen ingår i företagets upptagningsområde.

– Allt vårt digitala innehåll, vår hemsida, vårt affärssystem, portalen som skolorna och äldreboendena använder, allt som vi har online ligger på servrar hos Dialect. För oss har det också varit viktigt att allt som har med vår verksamhet att göra även ska finnas på lagringsutrymmen i Sverige. Det kravet uppfyller Dialect också, vilket känns tryggt, säger Mattias Hultqvist.

Läs mer

Våra medarbetare

  • Peter Kennås
  • Försäljning - IT lösningar
  • 013-248005
  • Peter.Kennas@dialect.se
  • Thomas Kennås
  • VD
  • 013-248006
  • Thomas.Kennas@dialect.se
  • Fredrik Karlsson
  • Butikschef
  • 013-248011
  • Fredrik.Karlsson@dialect.se
  • Marcus Hjertström
  • IT-konsult
  • 013-248023
  • Marcus.Hjertstrom@dialect.se
  • Göran Karlsson
  • Tele & Installationstekniker
  • 013-248022
  • Goran.Karlsson@dialect.se
  • Anne Kennås
  • Ekonomiadministratör
  • 013-248004
  • Anne.Kennas@dialect.se
  • Henric Törnström
  • Företagsförsäljning
  • 013-248009
  • henric.tornstrom@dialect.se
  • Tobias Rannestam
  • IT Konsult
  • 013-248024
  • tobias.rannestam@dialect.se
  • Josef a Moussally
  • Företagssäljare
  • 013-248007
  • josef.a.moussally@dialect.se
  • Gustav Samuelsson
  • Företagssäljare
  • 013-248003
  • gustav.samuelsson@dialect.se
  • Philip Larsson
  • Företagsförsäljning
  • 013-248008
  • philip.larsson@dialect.se
  • Jimmy Heintze
  • Försäljning
  • +4613248012
  • Jimmy.Heintze@dialect.se
  • Fredrik Ivung
  • +4613248013
  • Fredrik.Ivung@dialect.se
  • Wilmer Wennberg
  • IT Support
  • +4613248026
  • Wilmer.Wennberg@dialect.se