Dialect Linköping

Idag 08:00-17:00

Välkommen till Dialect Linköping!

Vi finns nära och hjälper dig och ditt företag med de bästa lösningarna inom IT och telefoni. Kontakta oss direkt via mail eller telefon eller kom förbi vårt företagscenter för ett personligt möte med våra kunniga rådgivare.

Varmt välkommen till oss.

Aktuellt Dialect Linköping

Ladda ner vår guide!

Vad är en körjournal egentligen och vem behöver före en? Vad säger Skatteverket när det gäller privat- och tjänsteresor?
Vi har tagit fram en guide där du får svar på alla dina frågor om varför du ska införa körjournal i verksamheten.

Till guiden >>

Kundsupport

Du når oss lätt på telefon eller mail.

IT: 013 – 24 80 20
Fordonssystem: 013 – 24 80 22
Administration: 013 – 24 80 13

Avtalskund: Kontakta din kontaktperson
Webbshop: Kontakta din kontaktperson

Våra kundcase

Mer fika för inCup tack vare körsystem från Dialect

inCups ledord ”Smak, Service, Kvalitet och Miljö” förpliktigar. Frågan Linköpingsåterförsäljaren med en redan slimmad organisation ställde sig inför en ISO-certifiering för ytterligare minskad miljöpåverkan var – hur skulle kaffeleveransen trimmas ett varv till? Precis då ringde företagets långvariga kontakt på Dialect, och presenterade ett nytt verktyg: Dialect FMS, en webblösning för körjournaler med digital styrning av kundernas fordonsflotta. Resultatet kom genast.
Läs mer

Våra medarbetare

  • Anne Kennås
  • Ekonomiadministratör
  • 013-248004
  • Anne.Kennas@dialect.se
  • Göran Karlsson
  • Tele & Installationstekniker
  • 013-248022
  • Goran.Karlsson@dialect.se
  • Fredrik Karlsson
  • Butikschef
  • 013-248011
  • Fredrik.Karlsson@dialect.se
  • Marcus Hjertström
  • IT-konsult
  • 013-248023
  • Marcus.Hjertstrom@dialect.se
  • Thomas Kennås
  • VD
  • 013-248006
  • Thomas.Kennas@dialect.se
  • Peter Kennås
  • Försäljning - IT lösningar
  • 013-248005
  • Peter.Kennas@dialect.se
  • Henric Törnström
  • Företagsförsäljning
  • 013-248009
  • henric.tornstrom@dialect.se
  • Tobias Rannestam
  • IT Konsult
  • 013-248024
  • tobias.rannestam@dialect.se
  • Josef a Moussally
  • Företagssäljare
  • 013-248007
  • josef.a.moussally@dialect.se
  • Gustav Samuelsson
  • Företagssäljare
  • 013-248003
  • gustav.samuelsson@dialect.se
  • Carl Hjerpe
  • Tekniker
  • 013-248026
  • carl.hjerpe@dialect.se
  • Philip Larsson
  • Företagsförsäljning
  • 013-248008
  • philip.larsson@dialect.se
  • Jimmy Heintze
  • Försäljning
  • +4613248012
  • Jimmy.Heintze@dialect.se
  • Fredrik Ivung
  • +4613248013
  • Fredrik.Ivung@dialect.se
  • Wilmer Wennberg
  • IT Support
  • +4613248026
  • Wilmer.Wennberg@dialect.se