Dialect Umeå

Idag 08:00-17:00 Lunchstängt 12:00-13:00

Välkommen till Dialect Umeå!

Vi finns nära och hjälper dig och ditt företag med de bästa lösningarna inom fordonsinstallation, IT och telefoni. Kontakta oss direkt via mail eller telefon eller kom förbi vårt företagscenter för ett personligt möte med våra kunniga rådgivare.

Varmt välkommen till oss.

Kontakta vår kundsupport

Vi hjälper dig! Tel: 090-71 70 70

Våra kundcase

Mer fika för inCup tack vare körsystem från Dialect

inCups ledord ”Smak, Service, Kvalitet och Miljö” förpliktigar. Frågan Linköpingsåterförsäljaren med en redan slimmad organisation ställde sig inför en ISO-certifiering för ytterligare minskad miljöpåverkan var – hur skulle kaffeleveransen trimmas ett varv till? Precis då ringde företagets långvariga kontakt på Dialect, och presenterade ett nytt verktyg: Dialect FMS, en webblösning för körjournaler med digital styrning av kundernas fordonsflotta. Resultatet kom genast.
Läs mer

Säker kontakt med brandsäkerhetsföretaget

– Vi har ett mobilt arbetssätt över Sverige och Norden som kräver en flexibel växel med stöd för mobila datalösningar för arbetsstyrning och tidrapporter på alla brandskyddsprojekt, säger Firesafes VD Fredrik Malmstedt.

– Det är enormt viktigt för oss med rätt operatör och den mobila växeln i kombination med rätt abonnemangstyper från Telenor har fungerat väldigt väl. För mig som VD är det perfekt att Dialect presenterar kompletta lösningar med en detaljkunskap vi inte skulle kunna nå själva, säger Fredrik Malmstedt. Läs mer

Våra medarbetare

  • Åke Bäckström
  • Företagsförsäljning - Växel/telefoni
  • 010-6019501
  • Ake.Backstrom@dialect.se
  • Lennart Nilsson
  • Tekniker
  • 010-6019513
  • Lennart.Nilsson@dialect.se
  • Lisa Lundstén
  • Företagsförsäljning
  • 010-6019505
  • Lisa.Lundsten@dialect.se
  • Mikael Nilsson
  • Tekniker
  • 010-6019511
  • Micke.Nilsson@dialect.se
  • Ulf Johansson
  • IT-konsult
  • 010-6019515
  • Ulf.Johansson@dialect.se
  • Mattias Eriksson
  • Ansvarig Kundcenter
  • 010-6019503
  • mattias.eriksson@dialect.se
  • Robin Johansson
  • IT-konsult
  • 010-6019514
  • robin.johansson@dialect.se
  • Annica Strömqvist
  • Leveranskoordinator
  • 010-6019522
  • annica.stromqvist@dialect.se
  • André Öberg
  • Regional Försäljningschef
  • 010-6019502
  • Andre.Oberg@dialect.se