Dialect

Pressmeddelande - Lördag 28 Juni 2008 12.00

Dialect får ny återförsäljare i Jönköping

Dialectfortsätter sin expansion genom att etablera en ny återförsäljare i Jönköping. Dialect kommer nu närmare sina befintliga kunder iupptagningsområdet och kan snabbare möta efterfrågan från nya små och medelstora företag.

Med den nyaåterförsäljaren ComCenter i Jönköping nås ännu fler av produkter ochtjänster inom IT, kommunikation och telecom. ComCenter har vuxit rejältde fyra senaste åren och omsätter idag 23 miljoner kronor.

– Genom att vi nu bliråterförsäljare får vi tillgång till Dialects breda helhetslösningarinom tele, data och radiokommunikation, men även tillmarknadsföringskonceptet och interna system. Vi kommer även på siktkunna bredda oss genom att erbjuda andra IT-tjänster för de kunder somstår i begrepp att förnya och förbättra sin kommunikation, säger JoacimAhlebro, delägare i ComCenter, Jönköping.

ComCenter är en starklokal partner med nära relationer till sina kunder. Företaget har idagkunder som till exempel Räddningstjänsten, Polisen och Axfood men ävenmånga små- och medelstora företag.

– Genom att vi nu finnsrepresenterade i Jönköping kommer vi ännu närmare våra befintligakunder i området, samtidigt som vi får möjlighet att satsa ytterligare.Vi fortsätter att växa och söker ständigt duktiga återförsäljare somkan komplettera befintliga orter och etablera oss på nya platser iSverige, säger Mats Kraitsik Kalvik.

Dialect har i år fått nyaåterförsäljare även i Malmö, Karlskrona och Gnesta. Vidare harGullmarsplan i Stockholm samt Sundsvall fått nya franchisetagare och Haninge en ny butik.

För ytterligare information:
Joacim Ahlebro
Delägare ComCenter i Jönköping
Mobiltelefon: 0705-927100
E-post: joacim.ahlebro@comcenter.se