Kampanj: Mobil växel i ditt mobilabonnemang – Telia och Telenor Läs mer »

Ledning och styrelse

Koncernledningen


Bodil Prising
VD & Koncernchef
bodil.prising@dialect.se

(f 1973) Civilekonom med lång erfarenhet inom marknads- och affärsutveckling på ledande befattningar inom TeliaSonera, bl a  som VD för Halebop och sista åren som chef för Telias butikskedja.


Mats Johnsson
Försäljningsdirektör
mats.johnsson@dialect.se

(1968) Utbildad ekonom, jobbat som entreprenör hela livet och har b la drivit Dialect Mälardalen. Var med när Dialect bildades och har suttit i styrelsen under två olika perioder. Har alltid jobbat med strukturerad. målstyrd och framgångsrik försäljning.

 


Camilla Kargus
Produktionschef
camilla.kargus@dialect.se 

Anställd sedan 2015 (f 1971). Marknadsekonom. Erfarenhet från telekombranschen sedan 1998 i olika ledande befattningar inom bl a AllTele AB och Ventelo AB. 


Daniel Persson
HR-chef
daniel.persson@dialect.se

(f 1979) Anställd sedan 2008. Har arbetat i telekombranschen sen 2003. Tidigare verksamhetschef och HR-chef för Dialect Kundservice AB. Innan dess ledande befattningar som kundtjänst- och verksamhetschef i Mera Mobil. Styrelseledamot i Fightness AB.


Andreas Adermark
Supply Chain Manager
andreas.adermark@dialect.se

(f 1978) Anställd sedan 2016. Civilingenjör från KTH i Stockholm. Har flertalet inköps- och logistikroller bakom sig från bolag som Tele2, Ericsson, Nasdaq och TeliaSonera.


Puia Shamsossadati
VD Dialect Kundservice
puia.shamsossadati@dialect.se

(f 1977) Magisterexamen i Industridesign vid LTH. Har arbetat i telekombranschen sedan 2005 då han grundade Mobilgiganten. Verksamhetschef för Mobilgiganten AB från 2012. Sedan 2015 VD för Dialect Kundservice. 

Styrelsen

Florian Schock
Styrelseordförande

 

Fernanda Dohms
Styrelseledamot

Jon Risfelt
Styrelseledamot